Trębacz z Tembisy: Droga do Mandeli – Wojciech Jagielski

To nie jest książka o Mandeli, nawet w żadnym momencie nie próbuje być książką o Mandeli. Opowiada o całej lawinie zmian w ludziach i zdarzeniach, jaką kamień o imieniu Nelson Mandela poruszył swoim życiem i działalnością. Czyli mówimy o Mandeli jako inspiracji, wyobrażeniu, nie rzeczywistym człowieku. Z drugiej strony prawdopodobnie wszystkie biografie i przyczynki do biografii opowiadają o swoich bohaterach w ten sposób, po prostu nie wszystkie noszą tę cechę z dumą.

Autor – sam zafascynowany postacią afrykańskiej legendy – prowadzi czytelnika przez miasta i bezdroża kraju segeregacji rasowej, przedstawia bohaterów z różnych stron barykady, do których dotarł, poszukując źródeł infomacji o Mandeli-człowieku, nie Mandeli-legendzie.

Charakterystyczne jest, że przez wiele lat Mandela był milczącym więźniem, nazwiskiem-symbolem. A mimo to w całych rzeszach ludzi zasiał marzenia, za którymi zaczęli podążać.

Bardzo starannie i interesująco napisana książka, pięknie splatająca wątki biograficzne Mandeli, przyczyny wyniesienia go na sztandary i wpływ, jaki miał na ludzi nawet wtedy, gdy go nie było. Pisana z dziennikarskim uczuciem do tematu, którego nie udało się dogonić, a mimo to jest piękny.

Książka do kupienia:

Woblink

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s